Цікаві факти про музику

Вокалотерапія

     Іспанська вчений-фольклорист Федеріко Гарсіа Лорка першим у світі зробив висновок про те, що "пісня передувала мови". 
Співати в будь-якому випадку корисно, навіть якщо немає ні слуху, ні голосу. Навчившись висловлювати свій стан голосом, людина отримує найефективніше засіб для зняття внутрішньої напруги і для самовираження.

Мистецтво співу - це, насамперед правильне дихання, яке є одним з найважливіших чинників здорового життя. З усіх засобів музикотерапії найсильніший вплив на тіло чинить саме спів. Коли людина хворіє, її голос "сідає", стаючи глухим і безбарвним. Власним співом ми можемо впливати на болючий орган або систему, повертаючи до нього здорову вібрацію. Будь-який орган нашого тіла має наш "голос". Звучання" хворих органів відрізняється від звучання здорових. Це ненормальне "звучання" дозволено скорегувати, навчивши людину точно співати.

Методи вокалотерапии (саме так називається лікування співом) активно використовуються в усьому світі для лікування і профілактики як фізичних, так і психічних розладів: неврозів, фобій, депресії (особливо якщо вона супроводжується захворюваннями дихальних шляхів), бронхіальної астми, головних болів…

З часів найдавніших цивілізацій людства людям відома цілюща сила окремих звуків і звукосполучень, вимовних власним голосом. Особливе значення має фольклор. Здавна в Україні за допомогою вокалотерапії здійснювалось лікування. Методика старовинних Українських пісень , часто побудована на 3-4 нотах, вражає своєю різноманітністю і красою. Розспіви на голосні звуки мають лікувальні якості.


Вокалотерапия наукова назва методу, який передбачає лікування власним голосом. В першу чергу, щоб займатися вокалотерапией, необхідно освоїти правильне дихання.
Спів само по собі стає дихальною гімнастикою. Повітря, що надходить в організм у необхідній кількості, забезпечує органи киснем і дозволяє їм функціонувати правильно.
Вправи на розвиток дихання.
1. Вдихаємо носом , набираючи повітря в живіт , не підіймаючи плеч. Видихаючи повітря – живіт втягуємо..
2. Видих на долоню.
3.  Видих зі звуком.
4. На видиху зі звуком ( тренуються м’язи живота).

Цікаві факти:
Коли людина говорить або співає, то, за різними оцінками, від 60 до 85 % звукових вібрацій голосу йде у внутрішні органи (поглинається ними) і тільки 15-40 % – у зовнішнє середовище.
      Спів дуже корисно для вагітних і їх майбутніх дітей. Переходи співочого голосу від високих до низьких звуків і навпаки активізують ріст тих органів і систем дитини, які налаштовані на певні звукові частоти. Органи слуху малюка отримують необхідну їм тренування і стимулюють головний мозок.
     Кілька десятиліть тому знаменитий французький акушер Мішель Оден організував у своїй клініці хори a-capella з майбутніх мам. Спеціально для них були розроблені нескладні вокальні вправи. В результаті на світ з'являлися більш життєздатні, спокійні і міцні діти. 


Десять дивовижних фактів про музику


Як стверджують вчені, музика впливає на наш мозок набагато глибше, ніж будь-який інший людський досвід. Ця добірка присвячена дивовижним властивостям, якими володіє музика.
1. Допомагає недоношеним дітям
Дітям, народженим занадто рано, потрібно тривале перебування в лікарні для того, щоб вони набрали потрібну вагу і зміцніли. Щоб прискорити цей процес, у багатьох лікарнях вдалися до впливу музики. Команда канадських учених виявила, що програючи музику недоношеним дітям, можна знизити їх больову чутливість і поліпшити навички харчування, що в свою чергу допомагає новонародженим набрати вагу. В лікарнях використовують музику, яка імітує звуки материнського серцебиття і рухів матки, щоб заколисати малюків, що народилися раніше терміну.
2. Оживляє пониклі рослини
Якщо музика допомагає дітям рости, чи може вона те ж саме зробити і з рослинами? У 1973 році дослідники провели дослідження, щоб з’ясувати, як музика впливає на рослини.
Вони програвали одній групі рослин рок музику, а іншим — легкі спокійні мелодії. До кінця дослідження, рослини, на які впливали легкою музикою, були однорідного розміру, зеленими і квітучими, і навіть схилялися до джерела музики. Рослини, які підживлювалися рок музикою, виростали високими, але були пониклими, їх листя вицвілими, а самі вони начебто відвернулися від радіо.
3. Відновлює після травм мозку 
Багато людей, які пережили травми мозку, можуть зіткнутися з довготривалими труднощами, пов’язаними з вимовою і пересуванням. Як лікування, деякі фахівці використовують музику, щоб стимулювати ті області мозку, які відповідальні за ці дві функції.
Коли люди з неврологічними порушеннями, викликаними інсультом або хворобою Паркінсона, чують музичний ритм, це допомагає їм відновити симетричний крок і відчуття рівноваги. Удари ритму в музиці служать підказкою для мозку.
4. Запобігає втраті слуху
Звичайно, музика не зможе вилікувати вас, якщо ви вже втратили слух, але вона може запобігти його втраті. Під час одного з досліджень, в якому взяло участь 163 дорослих, 74 з яких були музикантами, учасників попросили пройти ряд тестів на прослуховування.
Музиканти сприймали звуки краще, ніж не музиканти, причому ця різниця збільшувалась з віком. Тобто 70-річний музикант краще чув мову в галасливій обстановці, ніж 50-річний не музикант.
5. Зцілить розбите серце
Насправді тут мова йде про серцевий напад. Справа в тому, що музика допомагає пацієнтам, які відновлюються після серцевого нападу або операції на серці, знижуючи кров’яний тиск, сповільнюючи частоту серцевих скорочень і зменшуючи тривожність.
Як профілактичний засіб рекомендується слухати радісну музику або пісні, які змушують вас краще себе почувати.
Прослуховування мелодій, які викликають позитивні емоції, покращує циркуляцію крові, розширює кровоносні судини і в цілому сприяє оздоровленню судинної системи.
6. Підвищить спортивні досягнення
У 2005 році, британські вчені з’ясували, що прослуховування музики під час спортивних тренувань може підвищити результативність на 20 відсотків. Цей ефект можна порівняти із застосуванням допінгу, до якого вдаються деякі спортсмени, за винятком того факту, що музика ніяк не проявиться в тестах на заборонені речовини.
Для кращих результатів, слухайте музику з швидким темпом під час інтенсивних тренувань і повільну музику під час перепочинку.
7. Зробить  сприйнятливим
У 2008 році, британські дослідники вирішили вивчити, як слова музики впливають на ставлення та поведінку підлітків. Щоб це перевірити, одній групі підлітків програвали соціальні пісні з позитивним змістом, а іншій групі пісні з нейтральною ідеєю.
Потім дослідники вирішили перевірити, як відреагують підлітки на ситуацію, коли дослідник «випадково» упускає олівець. Учасники з групи, які прослухали позитивно налаштовану пісню, не тільки швидше пропонували свою допомогу, але і в п’ять разів частіше піднімали олівець, ніж в іншій групі.
8. Покращує пам’ять 
У дітей, які займаються музикою,поліпшуються розумові здібності. Учені з Гонконгу з’ясували, що уроки музики покращують результати дітей по тестах, де потрібно згадати слова зі списку.
Чим більше людина займалася музикою в дитинстві, тим краще була її вербальна пам’ять. Діти, які займалися музикою, вивчали, згадували і утримували в пам’яті слова краще, ніж інші діти. Причому навички запам’ятовування поліпшувалися пропорційно тому, як довго дитина займалася музикою.
9. Зменшує біль
Американські вчені з Університету Юта продемонстрували, що музика також ефективна, як і відволікаюча тактика, для людей, схильних до тривоги через біль. В результаті прослуховування музики люди відчувають менше болю.
У дослідженні, в якому взяли участь 143 людини, музика допомагала учасникам знизити тривогу, коли на їх пальці впливали електродами, які викликали невеликий біль.
Музика активізує сенсорні шляхи, які приглушують больові відчуття, і сприяють розумовому та емоційному залученню.
10. Покращує смакові якості
Можливо, скоро виробники вина будуть писати на етикетці, яку мелодію найкраще слухати до їх продукту. В одному з недавніх досліджень вчені з’ясували, що певний тип музики може поліпшити смакові якості вина на 60 відсотків.
У дослідженні, учасники, які пробували вино, заявляли, що біле вино було більш освіжаючим, якщо за столом звучала завзята бадьорить музика.
Смак червоного вина змінювався приблизно на 60 відсотків, коли відвідувачі слухали «могутню і важку музику».
Тому коли ви плануєте фуршет чи корпоратив вам не обійтися без Співдружності Київських музикантів, адже їхні професійні музичні колективи, артисти та ансаблі можуть створити неабияку атмосферу для вашого відпочинку. Як уже зазначалося вище, смакові якості вина покращувалися при виконанні певного типу музики, тому скрипалі мабуть найкращий варіант для успішного проведення витонченої вечірки.



Під музику Моцарта діти ростуть швидше

Група вчених під керівництвом Роніт Любецькі (Ronit Lubetzky) з медичного центру Сураські, що в Тель-Авіві (Tel Aviv Sourasky Medical Center), Ізраїль, з'ясувала, що твори Моцарта можуть допомогти уповільнити метаболізм у недоношених дітей, що, у свою чергу, повинно посприяти набору необхідної ваги.
Більш ранні дослідження присвячувалися впливу музики Моцарта на інтелект - так званий «ефект Моцарта» (Mozart effect), причому прослуховування музики у студентів дійсно призводило до тимчасового поліпшення розумових здібностей, однак це перші свідчення впливу Моцарта на ріст і набирання ваги недоношених немовлят.
Музика сприяє швидкому росту немовлят. Фото взято з сайту s46.radikal.ru
Музика сприяє швидкому росту немовлят. Фото взято з сайту s46.radikal.ru
Дослідження показало, що через 10-30 хвилин прослуховування музики Моцарта метаболізм у немовлят сповільнювався на 13%. Проте поки незрозуміло, чи тут має значення сам композитор, чи діти відреагували б аналогічно на будь-яку музику. Крім того, вчені не заміряли зміни у вазі дітей, оцінивши тільки саму наявність уповільнення метаболізму.
Науковці вже неодноразово писали про те, що прослуховування класичної музики під час вагітності має позитивний вплив на сенсомоторний, мовний, емоційний, соціальний і фізичний розвиток малюка, хоча і не формує його музичний смак.
А британська журналістка Ліз Форган (Liz Forgan), яка нещодавно стала головою Ради у справах мистецтв Англії (Arts Council England), заявила, що дітей необхідно виховувати на «дієті з класичної музики». Виступаючи на врученні нагород Королівського філармонійного товариства (Royal Philharmonic Society), пані Форган закликала заохочувати знайомство дітей з композиторами різних епох, незважаючи на те, що їхні твори можуть здаватися складними для самих вчителів і батьків.

Факт №1 «Котячий клавесин».

У середні століття, виявляється, інквізиції піддавалися не тільки люди, визнані татом єретиками, а й навіть кішки! Є відомості, згідно з якими король Іспанії Філіп II мав незвичайний музичний інструмент під назвою «Котячий клавесин».
Пристрій його було простим - довгий ящик з перегородками, що створюють чотирнадцять відсіків. У кожному відсіку знаходилася кішка, попередньо відібрана «фахівцем». Кожна кішка проходила «прослуховування» і якщо її голос влаштовував «фоніатора», то вона містилася в певний відсік, відповідно висоті свого голосу. «Відбраковані» кішки відразу спалювалися.
Голова відібраної кішки висовувалася в отвір, а хвости жорстко закріплювалися під клавіатурою. Кожен раз, коли натискалася клавіша, гостра голка різко впивалася в котячий хвіст, тварина, природно, кричало. Забава придворних полягала в «награвання» таких мелодій або взяття акордів. Чим була викликана така жорстокість? Справа в тому, що церква оголосила пухнастих красунь посланницями сатани і прирекла на знищення.
Жорстокий музичний інструмент швидко поширився по Європі. Навіть Петро I замовив в Гамбурзі «котячий клавесин» для кунсткамери.

Факт №2 «Вода - джерело натхнення?»

Цікаві факти про музику пов'язані і з класиками. Бетховен, наприклад, приступав до твору музики тільки після того, як опускав голову у великій таз, який був наповнений ... крижаною водою. Ця дивна звичка настільки міцно прив'язалася до композитора, що при всьому бажанні він не міг залишити її до кінця життя.

Факт №3 «Музика і лікує, і калічить»

Цікаві факти про музику пов'язані і з не до кінця з'ясованим феноменом впливу музики на організм людини, здоров'я. Всім відомо і науково доведено, що класична музика розвиває інтелект, заспокоює. Навіть деякі захворювання виліковували після сеансів прослуховування музики.
На противагу цілющій дії класичної музики - згубний властивість музики-кантрі. Статистики підрахували, що в Америці найбільший відсоток особистих катастроф, самогубств і розлучень припадає на тих, хто є шанувальником кантрі-музики.

Факт №4 «Нота - мовна одиниця»

Останні триста років філологів-новаторів терзає ідея створення штучної мови. Відомо близько двохсот проектів, але майже всі вони в даний час забуті в силу своєї некоректності, складності і т.д. В цікаві факти про музику, все ж, увійшов один проект - музична мова «Сіль-ре-соль».
Розробив цю мовну систему Жан Франсуа Сюдр, француз за походженням. Правила музичної мови були оприлюднені в 1817 році, всього на проектування граматики, словника і теорії у послідовників Жана пішло сорок років.
Корінням слів, звичайно ж, стали сім відомих усім нам нот. З них і образовавалісь нові слова, наприклад:
  • сі = так;
  • до = ні;
  • ре = і (союз);
  • ми = або;
  • фа = він;
  • ре + до = мій;
Звичайно ж, таку промову міг зіграти музикант, але сама мова виявився важче найскладніших мов у світі. Проте відомо, що в 1868 році в Парижі навіть вийшли перші (і, відповідно, останні) твори, в яких був використаний музичну мову.

Факт №5 «Павуки слухають музику?»

Якщо в приміщенні, в якому живуть павуки, заграти на скрипці, комахи тут же виповзають з притулків. Але не думайте, що вони цінителі прекрасної музики. Справа в тому, що звук змушує нитки павутини коливатися, а для павуків це сигнал про видобуток, за якою вони відразу вилазять.

Факт №6 «Посвідчення особи»

Одного разу сталося так, що Карузо прийшов в банк без засвідчує особу. Оскільки справа не терпіло зволікань, знаменитому клієнту банку довелося заспівати касирові арію з «Тоски». Вислухавшивідомого співака, касир погодився, що його виконання засвідчує особу одержувача і видав гроші. Після, Карузо, розповідаючи цю історію, зізнавався, що ніколи ще так не старався співати.

Немає коментарів:

Дописати коментар